Nové sdružení

Jaro v lázních Slatinice


   Letošní poslední březnový týden strávili členové Nového sdružení ZP v Letovicích v lázních Slatinice. Vyjeli jsme za krásného slunečného počasí, měli jsme objednanou procházku s průvodcem na náměstí v Olomouci kolem morového sloupu, radnice a s připomenutím okolních památek.
   Do lázní Slatinice jsme přijeli na oběd. Pracovnice recepce a vedení lázeňského domu Balnea nás přivítali malým přípitkem jako dávné přátele. Balnea je moderní budova na nejvyšším místě obce. Pokoje jsou převážně dvoulůžkové, s vlastním sociálním zařízením, televizí, ledničkou a balkonem. Celý hotel je bezbariérový, v přízemí je recepce, jídelna, lékaři a některé procedury, v suterénu je bazén, vířivka a vanové koupele. Lázně Slatinice mají sirné minerální vody z vlastních vrtů, koupele v těchto vodách mají příznivé účinky na léčbu pohybového ústrojí, kožních a onkologických onemocnění. Ve Slatinicích je muzeum malíře Zdeňka Buriana, muzeum historických automobilů, kostel a nově opravená fara.
   Měli jsme nasmlouvaný pobyt na šest dní dní s velmi příznivou mimosezónní cenou. Užívali jsme si zdejší výbornou kuchyni, nezvyklý předkrm před večeří byl vždy ukázkou zdravé výživy. Chodili jsme na krátké procházky po okolí, měli jsme společnou vycházku obcí s paní Ing. Janou Tomečkovou. výborná byla vycházka na Malý Kosíř.  Celé sobotní odpoledne jsme byli hosty na otevření letošní lázeňské sezony, v parku     u lázeňského domu Morava bylo posezení se stánky a občerstvením. Vrcholem byl příjezd pana Obra z Čech pod Kosířem s dostavníkem, kufry a hosty v historických kostýmech, následovalo slavnostní předávání věnců a dárků, zábava pro všechny hosty a hlavně děti.
    Jeden večer jsme si užili s melodiemi Valdemara Matušky a další dva nám zahrál náš oblíbený Jirka Mifek. Setkávali jsme se i s ostatními hosty lázní, pěkně jsme si popovídali, zazpívali, navázali nová přátelství. Po dlouhé době zákazů jsme si všeho i více vážili. Bylo nám zde velmi dobře, všichni se o nás vzorně starali, děkujeme za to kolektivu lázeňského domu Balnea vedenému paní Ing. Radkou Pazderovou a Ing. Tomášem Hrazdilem. Sjednaný máme další termín pobytu ke konci března 2023. 
    Cestou zpět jsme se zastavili v Olomouci na komentované prohlídce katedrály sv. Václava, která má nezvyklé tři novogotické věže, ve zvonici je největší zvon v republice sv. Václav.
    Ozdravný pobyt v lázních Slatinice přispěl ke zlepšení našeho fyzického i duševního zdraví. Děkujeme městu Letovice za schválení dotace pro naše sdružení, použili jsme ji částečně  i na tento pobyt. Za výborné služby během obou cest a spolehlivé řidiče děkujeme firmě Dopaz. 
           

                          za Nové sdružení ZP v Letovicích text Ing. JaroslavaKonůpková,                               

                                                                             foto Ing. Oldřich Kos 

OKHP©2008