Nové sdružení

ZA ZDRAVÍM NA VYSOČINU


Koncem května Nové sdružení ZP pořádalo zájezd na Vysočinu. Brzy ráno jsme přijeli  do jihlavské  ZOO. Procházeli jsme od jednoho pavilonu do druhého. Obdivovali jsme důmyslně a moderně vybudované stavby, které jsou pěkným domovem pro zvířata a návštěvníci si mohou všechno prohlédnout a co nejmíň zvířata rušit. Viděli jsme úplně zblízka za sklem žirafy, velké kočkovité šelmy, v tropickém skleníku spoustu druhů ryb, žab, pavouků, krokodýlů, hlavně tolik hadů jsme nikdy neviděli, volně tam pobíhaly malé opičky. Venku se nám ukázali i černí medvědi, všechna prasátka i vodní ptáci si naopak deště a bláta náramně užívali, hlavně obrovské hejno růžových plameňáků.
   V Telči jsme navštívili Muzeum techniky, mají zde obrovskou sbírku historických automobilů, kol, motorek, motorů, nářadí, radiopřijímačů, fotoaparátů, starého vybavení kuchyní, nářadí, módních šatů a hlavně kočárků a hraček.
Oběd jsme měli zamluvený ve stylové restauraci U Švejka. Prohlédli jsme si nádherné náměstí Zachariáše z Hradce, procházeli jsme podloubími domů a obdivovali krásně opravené fasády domů.
   Potom jsme šli ve dvou skupinách na prohlídku zámku v Telči, zámecký areál s  parkem a historické centrum města je od roku 1992  zapsáno  na Seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. Na místě gotického hradu bylo v polovině 16. století vystavěno unikátní renesanční sídlo pro pana Zachariáše z Hradce.    Na zámku v Telči se nachází původní interiéry v neporušené podobě, nejhonosnější místností je Zlatý sál s kazetovým vyřezávaným stropem, stejný strop je k vidění  i v Modrém sále. Přepychový Rytířský sál má strop zdobený lovecké motivy, dále unikátní sbírku loveckých trofejí, brnění a původní podlahu z umělého mramoru. V Africkém sále je sbírka exotických úlovků.
   Přes nepřízeň počasí se  nám  výlet vydařil, viděli jsme mnoho zajímavého a poučného, což přispělo k upevnění dobrých vztahů v našem kolektivu,  k naší pohodě a v neposlední řadě k upevnění zdraví. 
   Zájezd se konal za finanční podpory Jihomoravského kraje.


                      
Za Nové sdružení zdravotně postižených Letovice Ing. Jaroslava Konůpková

 

OKHP©2008